Lapinlahden vesilaitoksen johtokunta |
§ 4 |
19.02.2009 |
Tekninen lautakunta |
§ 10 |
28.01.2010 |
Tekninen lautakunta |
§ 19 |
18.03.2010 |
Kunnanhallitus |
§ 70 |
06.04.2010 |
Kunnanvaltuusto |
§ 18 |
12.04.2010 |
Lapinlahden kunnan alueella toimivien vesihuoltolaitosten viemäröinnin toiminta-alueiden määrittäminen ja laajentaminen
VESIL § 4
Vuonna 2001 voimaan astuneen vesihuoltolain mukaan kunnan valtuustojen tulee vahvistaa alueellaan toimivien vesihuoltolaitosten toiminta-alueet. Vesilaitos on velvollinen rakentamaan/kustantamaan liittymän sääntöjensä mukaiseen liittymispisteeseen saakka vahvistetulla toiminta-alueella sijaitsevalle kiinteistölle ilmoittamallaan liittymismaksulla. Myös toiminta-alueella sijaitsevalle kiinteistölle syntyy velvoite liittyä ko. laitokseen. Mikäli kiinteistö ei halua liittyä laitokseen, tulee sen hakea siihen lupa kunnan ympäristöviranomaiselta.
Koska vesihuolto-osuuskunnat aloittavat viemäriverkostojen rakentamisen lähivuosina, tekninen osasto ja vesihuolto-osuuskunnat ovat valmistelleet viemärilaitosten toiminta-aluealuemääritystä. Pohjana työlle on ollut Iisalmen reitin kunnostushankkeen kanssa yhteistyössä ohjattu oppilastyö, jonka puitteissa pidettiin koko pitäjässä kyläkokouksia ja saatiin haarukoitua alueet, joilla yhteinen viemäröinti on liittymishalukkuuden/kustannustason kautta mahdollista. Kaikilla kylillä on ollut mahdollisuus osallistua työhön. Osa vesiosuuskunnista on vielä tämän jälkeen tehnyt tarkempaa halukkuuskyselyä alueellaan. Näiden halukkuuskyselyjen perusteella kahdelle osuuskunnista on jo suunniteltu viemärijohtohankkeet ja osalle suunnittelu on käynnistymässä tänä vuonna. Ensimmäisten hankkeiden joukossa ovat suurimmat pohjavesialueet.
Tässä yhteydessä vesihuoltolain mukaiset viemärilaitosten toiminta-alueet määritettäisiin vain Tölvän viemäriosuuskunnalle, Lahdenperän vesiosuuskunnalle ja Ollikkalan-Humpin vesihuolto- osuuskunnalle. Näistä Tölvän viemäriosuuskunta on jo rakentanut verkostonsa. Lahdenperän vesiosuuskunnan ja Ollikkalan- Humpin vesihuolto-osuuskunnan viemäröinnin johto-osat on jo suunniteltu ja osuuskunnat lähtevät rakentamaan viemäreitään v. 2009, mikäli rahoitus järjestyy. Jos suunniteltu viemärijohto ei toteudu koko laajuudessaan, voidaan toiminta-alueita tarkastella uudelleen.
Lapinlahden kunnan vesiliikelaitoksen viemärilaitokselle on määritetty toiminta-alueet jo aiemmin.
Valmisteluun on otettu mukaan myös ns. tavoitealueet eli lähivuosien mahdolliset verkoston laajenemisalueet. Laajenemisalueita on suunniteltu seuraavasti :
Lapinlahden kirkonkylällä Allinlahden alueelle joko Lapinlahden kunnan vesiliikelaitoksen tai Ollikkalan-Humpin vesihuolto-osuuskunnan toimesta v.2013-2020
Nerkoolla Valkeisen länsirannalle Lapinlahden kunnan vesiliikelaitoksen toimesta v.2011-2013
Alapitkällä Miettilänkankaan itäpuoliselle alueelle Kekkolankankaalle Lapinlahden kunnan vesiliikelaitoksen toimesta v.2010-2015
Nerkoolla Kapalan ja Huvilatien alueelle v.2013-2020 sekä Nerkoonniemen, Telppäsen, Pökkelömäen, Lintulahden ja Nerkoon taajaman rautatien länsipuolisille alueille v.2015-2017 Nerkoonniemen vesihuolto-osuuskunnan toimesta
Taipaleessa valtatien itäpuolelle Ahmon vesiosuuskunnan toimesta v.2010-2015
Nerkoolla Lautalammen, Aisomäen ja Lahdenperän koulun alueelle Lahdenperän vesiosuuskunnan toimesta v.2013-2020
Savonjärvellä Ansaharjun ja Savonjärven itä- ja eteläpuolisille alueille Ollikkalan-Humpin vesihuolto-osuuskunnan toimesta v.2013-2020
Kivistöllä Kivistön ja Koivuniemen alueille Kivistö-Karvasalmen vesiosuuskunnan toimesta v.2011-2013
Saaristotien varrella Suoniemeen, Linnansalmeen, Akkalansaareen, Liponsaareen ja Ulmansaareen Saaristotien vesiosuuskunnan toimesta v.2011-2013
Mäntylahdella Sihvonlahteen, Mäntylahteen ja Immolaan Mäntylahden vesiosuuskunnan toimesta v.2009-2010
Pajujärvellä Pajujärvelle, Pajulahteen, Kotalahteen, Luhille, Yläpitkälle, Hepokankaalle ja Koivumäentielle Pajujärven vesiosuuskunnan toimesta v.2009-2010
Naarvanlahdessa ns. Ohraharjun alueelle perustettavan viemäriosuuskunnan tai avoimen yhtiön toimesta v.2013-2014
Kunnaninsinööri esittää
Vesiliikelaitoksen johtokunta asettaa vesihuoltolain nojalla liitteessä n:o 2 olevan vesihuoltolaitosten viemäröinnin toiminta-aluekartan julkisesti nähtäville muistutuksia varten 26.2 - 12.3. 2009 väliseksi ajaksi ja pyytää siitä lausunnot kaikilta Lapinlahdella toimivilta vesihuolto-osuuskunnilta, tekniseltä lautakunnalta, peruspalvelulautakunnalta, Varpaisjärven ja Lapinlahden kuntien ympäristölautakunnalta, Lapinlahden ja Varpaisjärven kuntien maaseutuelinkeinolautakunnalta, Iisalmen kaupungilta sekä Pohjois-Savon ympäristökeskukselta.
Päätös
Päätösesitys hyväksyttiin.
TEKLA § 10
Aikaisemmin vesihuoltolaitosten toiminta-alueita on käsitelty ja viety eteenpäin päätettäväksi kunnan vesiliikelaitoksen johtokunnassa.
Oikea hallintoviranomainen toiminta-alueiden käsittelylle on tekninen lautakunta, sillä vesiliikelaitoksen johtokunta on jäävi käsittelemään ja päättämään omista toiminta-alueista.
Lopullisen päätöksen asiasta tekee kunnanvaltuusto.
Nähtävillä oloaikana 26.2. - 12.3.2009 jätetyt lausunnot vesilaitosten viemäröinnin toiminta-alueluonnoksista:
Lapinlahden kunnan maaseutuelinkeinolautakunnalla, Lapinlahden kunnan teknisellä lautakunnalla, Iisalmen kaupungilla ja Pölönmäen vesiosuuskunnalla ei ole huomautettavaa toiminta-alueluonnoksista.
Varpaisjärven ympäristölautakunta esittää Honkaniemen alueen lisäämistä Lahdenperän vesiosuuskunnan viemäröinnin toiminta-alueeseen sekä Lapinlahden vesilikelaitoksen alueen laajentamistä taajamasta etelään.Lisäksi lautakunta esittää Alapitkän taajaman pohjoispuolella sijaitsevan tavoitteellisen alueen tavoiteaikataulun tarkistamista.
Kivistö- Karvasalmen vesiosuuskunta ilmoittaa kantanaan, ettei ole kiinnostunut korkean kustannustason vuoksi viemäröinnistä alueelleen.
Saaristotien vesiosuuskunta esittää, että osuuskunnan vesilaitoksen ja viemärilaitoksen tavoitealueiden tulee olla yhteneväiset ja että viemäröinnin tavoitealue olisi tällä hetkellä voimassa olevan vedenjakelun toiminta-aluepäätöksen mukainen.
Pajujärven vesiosuuskunta ilmoittaa, että ns. Tervapuron alue kuuluu luontevammin Mäntylahden vesiosuuskunnan alueeseen ja tulisi siirtää viemäröinnin tavoite-aluesuunnitelmassa Mäntylahden vesiosuuskunnan alueeseen.
Ollikkalan Humpin vesihuolto-osuuskunta ilmoittaa kantanaan, että Ollikkalan-Humpin vesihuolto-osuuskunnan tavoitealueisiin tulisi lisätä ns. Jouhtenontien alue ja ns. Allinlahdentien tavoitealue tulisi siirtää Lapinlahden vesiliikelaitoksen tavoitealueisiin.
Pohjois-Savon Ympäristökeskus huomauttaa, että Honkaniemen vedenottamon lähialue (tärkeä pohjavesialue) tulisi sisällyttää viemäröinnin toiminta-alueisiin. Lisäksi Pohjois-Savon ympäristökeskus edellyttää kunnalta vesihuollon kehittämissuunnitelman päivittämistä.
Vuoden 2009 kesällä tilanne muuttui niin, että Humppi-Ollikkalan vesihuolto-osuuskunta ei toteuttanut rakentamista alueelleen myönteisestä rahoituspäätöksestä huolimatta ja Ahmon vesiosuuskunnan viemäröitävä alue laajeni (halukkaita tuli yllättäen lisää) Taipaleesta Keskimmäisen alueelle.
Vuodelle 2010 viemäröintiin hakivat valtion rahoitusta edelleen Lahdenperän vesiosuuskunta sekä suunnitelmat laadituttaneet Mäntylahden, Pajujärven ja Ahmon vesiosuuskunnat.
Nähtävilläolon 26.2. - 12.3.2009 aikana jätettyjen lausuntojen ja muuttuneen tilanteen pohjalta on tehty seuraavat muutokset toiminta-alue ja tavoite-alueluonnoksiin:
Lahdenperän , Pajujärven, Mäntylahden ja Ahmon vesilaitos- ja viemäröintialueet muutetaan kartassa esitettäviltä osin toiminta-alueiksi. Honkaniemen alue on lisätty Lahdenperän vesiosuuskunnan toiminta-alueeseen viemäröinnin osalta. Tervapuron alue on siirretty Pajujärven osuuskunnan viemäröinnin toiminta-alueesta Mäntylahden vesiosuuskunnan viemäröinnin toiminta-alueeksi. Kartalle jätetään näkyviin myös tavoitteellisia rakentamisalueita, joista kuitenkin päätetään vasta kehittämissuunnitelman yhteydessä.
Ahmon vesiosuuskunnan viemäröintialue on laajennettu Keskimmäisen alueella. Mätäsjärven länsipuolen alue on lisätty Lahdenperän vesiosuuskunnan viemäröinnin toiminta-alueeseen, koska se viemäröidään Lapinlahden vesiliikelaitoksen viemäriverkkoon.
Alapitkällä on muutettu taajaman pohjoispään alueen tavoitteellista aikataulua. Taajaman eteläpäässä on vain 3 kiinteistöä (2 vakituisesti asuttua), jotka voivat kohtuullisin kustannuksin liittyä nykyiseen vesiliikelaitoksen viemäriverkostoon, joten tavoitealuetta ei ole tarpeen laajentaa etelään.
Valmisteilla olevilla ympäristönsuojelumääräyksillä tulee velvoittaa kiinteistöjä liittymään pohjavesialueella viemäriverkostoon.
Kivistö-Karvasalmen vesiosuuskunnan esitetty viemäröintialue pidetään edelleen tavoitteellisena viemäröinnin rakentamisalueena.
Saaristotien vesiosuuskunnan osalla on tarkistettu vedenjakelun ja viemäröinnin tavoitteellisia toiminta-alueita niin, että molempia on laajennettu Ulmansaaressa ja Liponsaaressa sekä viemäröinnin osalla osa Linnansalmenpään alueesta on siirretty Nerkoonniemen vesiosuuskunnan toiminta-alueeseen. Näin vedenjakelun ja viemäröinnin toiminta-alueet ovat yhtenevät, mutta nykyistä toiminta-aluetta laajemmat.
Allinlahden tien tavoitteellinen viemäröintialue on lisätty Lapinlahden kunnan vesiliikelaitoksen tavoitealueisiin.
Jouhtenontien alue on lisätty Ollikkalan-Humpin vesiosuuskunnan tavoitteelliseen viemärin rakentamisalueeseen.
Tämän päätöksen yhteydessä päätetään toiminta-alueista ainoastaan Ahmon, Lahdenperän, Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskuntien osalta. Vesihuollon kehittämissuunnitelma tullaan tekemään v. 2010 aikana, jossa yhteydessä käsitellään kaikkien vesilaitosten tavoitteelliset rakentamisalueet (tavoitteelliset toiminta-alueet).
Kartta Ahmon, Lahdenperän Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskuuntien toiminta-alueista on esityslistan liitteinä n:o 11 ja n:o 12.
Kunnaninsinööri esittää
Tekninen lautakunta hyväksyy esitetyt toiminta-alueet Ahmon, Lahdenperän, Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskuntien osalla liitteiden n:o 11 ja n:o 12 mukaisesti ja asettaa ne yleisesti nähtäville 4.2.2010 -18.2.2010 väliseksi ajaksi muistutuksia varten sekä pyytää lausunnot Ahmon, Lahdenperän, Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskunnilta, Iisalmen kaupungilta, Lapinlahden vesiliikelaitokselta, Maaningan kunnalta, Pohjois-Savon ELY-keskukselta (ympäristö- ja luonnonvarat vastuualue), Lapinlahden ja Varpaisjärven maaseutuelinkeinolautakunnalta, Lapinlahden peruspalvelulautakunnalta sekä Varpaisjärven ja Lapinlahden ympäristölautakunnalta.
Ns. tavoitteelliset rakentamisalueet (tavoitteelliset toiminta-alueet) kaikkien osuuskuntien osalla sisällytetään vesihuollon kehittämissuunnitelmaan ja käsitellään sen yhteydessä vuoden 2010 aikana.
Päätös
Päätösesitys hyväksyttiin
TEKLA § 19
Nähtävillä oloaikana toiminta-alueluonnoksiin ei jätetty yhtään huomautusta. Pyydetyt lausunnot saatiin kaikilta muilta paitsi Maaningan kunnalta. Maaningan kunnan tekninen johtaja soitti kuitenkin asiasta ja totesi, ettei Maaningan kunnalla ole huomauttamista luonnosten johdosta.
Lapinlahden vesiliikelaitos antaa lausuntonsa ennen tätä kokousta pidetyssä kokouksessa.
Iisalmen kaupungilla, Mäntylahden, Ahmon ja Lahdenperän vesiosuuskunnilla sekä Lapinlahden, Varpaisjärven, Rautavaaran ja Nilsiän kuntien ympäristöterveydenhuollolla (peruspalvelulautakunnan plsta) ei ole huomautettavaa toiminta-alueista.
Lapinlahden maaseutuelinkeinolautakunta hyväksyy esitetyt toiminta-alueet, mutta pyytää kehittämissuunnitelman yhteydessä tarkoin harkitsemaan jätevesiviemäröinnin rakentamista kauas haja-asutusalueelle.
ELY- keskuksella ei tällä hetkellä ole huomauttamista toiminta-alueisiin, mutta ELY-keskus pyytää tarkistamaan toiminta-alueet vesihuollon uuden strategian mukaisiksi sen jälkeen, kun Lapinlahden kunnan tekeillä oleva vesihuollon kehittämisuunnitelma valmistuu.
Pajujärven vesiosuuskunta pyytää, että toiminta-alueista poistettaisiin Pajujärven vedenottamon lähialue, koska osuuskunnalla ei ole liittyjiä alueella.
Varpaisjärven kunnan ympäristölautakunta hyväksyy esitetyt toiminta-alueet muutoin, mutta pyytää huomioimaan Lapinlahden vesiliikelaitoksen ja Ahmon vesiosuuskunnan viemärilaitoksen väliin jäävän ns. Kaukoniemen alueen (tärkeä pohjavesialue) toiminta-aluesuunnitelmissa.
Kunnaninsinööri esittää
Tekninen lautakunta hyväksyy omalta osaltaan Ahmon, Lahdenperän, Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskuntien toiminta-alueet viemäriverkostoalueineen ja esittää niiden hyväksymistä edelleen kunnanhallitukselle ja kunnanvaltuustolle. Lisäksi todetaan, että ns. Kaukoniemen alue otetaan huomioon laadinnassa olevassa vesihuollon kehittämissuunnitelmassa. Pajujärven vedenottamoa ympäröivä alue jää Pajujärven vesiosuuskunnan alueeseen, koska Alapitkä-Lapinlahti siirtoviemärin varrella kaikki kiinteistöt määritellään vesiosuuskuntien viemäriverkostojen toiminta-alueisiin. Näin edistetään viemäröinnin toteutumista alueilla.
Päätös
Päätösesitys hyväksyttiin.
KHALL § 70
Toiminta-alueiden kartat ovat kunnanhallituksen foorumilla.
Kunnanjohtaja esittää
Kunnanhallitus esittää valtuustolle, että se hyväksyy teknisen lautakunnan esityksen mukaisena Ahmon, Lahdenperän, Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskuntien toiminta-alueet viemäriverkostoalueineen huomioiden Pajujärven vedenottamon ympäröivää aluetta ja Kaukoniemen aluetta koskevat lausumat.
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin.
KVALT § 18
Liitteenä 5-8 kartat.
Kunnanhallitus esittää
Kunnanvaltuusto hyväksyy teknisen lautakunnan esityksen mukaisena Ahmon, Lahdenperän, Mäntylahden ja Pajujärven vesiosuuskuntien toiminta-alueet viemäriverkostoalueineen huomioiden Pajujärven vedenottamon ympäröivää aluetta ja Kaukoniemen aluetta koskevat lausumat.
Päätös
Päätösehdotus hyväksyttiin.