Peruspalvelulautakunta |
§ 31 |
02.03.2010 |
Elintarvikevalvonnan toteutuminen 2009
PERUS § 31
Elintarviketurvallisuusvirasto (Evira) edellyttää, että kaikissa kunnissa laaditaan vuosittain kirjallinen elintarvikevalvontasuunnitelma. Kunnan valvontaviranomaisen tulee seurata suunnitelmien toteutumista ja lähettää lautakunnan hyväksymä selvitys lääninhallitukselle vuosittain seuraavan vuoden maaliskuun loppuun mennessä. Lapinlahden, Varpaisjärven, Nilsiän ja Rautavaaran ympäristöterveydenhuollon yhteistoiminta-alueella on laadittu yhteinen ympäristöterveydenhuollon valvontasuunnitelma, joka sisältää elintarvikevalvontasuunnitelman. Suunnitelma on hyväksytty jokaisen toiminta-alueen kunnan lautakunnassa.
Yhteistoiminta-alueella on 136 elintarvikehuoneistoa. Alkutuotantopaikoista valvotaan maidontuotantotiloja, joita on alueella n. 319.
Suunnitelman mukaan pääosaan valvottavista kohteista tehdään tarkastuskäynti 1-2 kertaa vuodessa. Osa kohteista tarkastetaan harvemmin kuin kerran vuodessa, esim. elintarvikekuljetukset ja maidontuotantotilat. Tarkastusten tarve on suunniteltu riskinarvioinnin ja Eviran yleisen ohjeistuksen perusteella huomioiden valvontaan käytettävät voimavarat. Riskinarviointi on tehty paikallistuntemuksen perusteella ja sitä on vahvistettu osittain kirjallisen riskinarvioinnin avulla. Kirjallisen riskinarvioinnin tekoa jatketaan niin, että kaikki kohteet tulevat arvioiduksi.
Elintarvikehuoneistoihin tehtiin tarkastuksia yhteensä 242. Kohteista tarkastettiin 117. Tarkastusten kattavuus kohteista oli 86 % ja vaikka tilastojen keruussa ei ole kohdennettu tarkastuksia kohteittain ja niiden vaatimiin tarkastuskertoihin nähden, voidaan tehtyjen tarkastusten lukumäärän ja tarkastusten kattavuuden perusteella todeta, että elintarvikehuoneistojen tarkastukset ovat toteutuneet pääosin suunnitelman mukaan. Teurastamojen osalta tarkastuksia tehdään teurastuskertojen mukaan, mikä lisää tehtyjen tarkastusten kokonaismäärää samoin kuin se, että osaan tarkastettuja kohteita on tehty uusintatarkastuksia suunniteltujen tarkastusten tulosten perusteella. Valvonta on ollut tasaisen kattavaa koko yhteistoiminta-alueella.
Maidontuotantotilojen tarkastuksia tehdään keskimäärin kolmen vuoden välein/tila. Tehtyjen tarkastusten tulosten perusteella niiden tilojen, joissa asiat ovat kunnossa, tarkastustiheyttä voidaan vähentää. Tarkastuksia tehtiin alueella 52. Kolmannesta alueen tiloista ei ole voitu vuosittain tarkastaa, koska resurssit eivät riitä siihen.
Valvontaviranomaisten piti elintarvikehuoneistoissa ryhtyä toimenpiteisiin ja opastaa kohteita elintarvikesäädösten noudattamiseksi 58:ssa elintarvikehuoneistossa ja 22 maidontuotantotilalla. Säännöstenvastaisuudet olivat elintarvikehuoneistoissa pääsääntöisesti melko lieviä omavalvontaan ja rakenteisiin liittyviä puutteita. Maidontuotantotilojen yleisin säännöstenvastaisuus oli omavalvonnan kuvauksen puuttuminen ja puutteet kirjanpidossa. Hallinnollisiin pakkokeinoihin ei tarvinnut vuonna 2009 ryhtyä.
Elintarvikevalvonnan projekteja toteutettiin suunnitelman mukaan ja tutkittiin yhteisprojektin mukaisesti kauppojen irtomyynnissä olevien valmisruokien ja salaattien mikrobiologista laatua ja lisäksi tutkittiin ravintoloiden ja laitoskeittiöiden salaattien ja ravintoloiden jäähdytettävien valmisruokien mikrobiologista laatua. Kaikkiaan alueella on otettu elintarvikevalvontakohteista 81 näytettä. Määräysten vastaisia näytteitä on ollut 7, kaikissa kyse on mikrobiologisesta laadusta.
Vuoden 2009 valvontasuunnitelma ei koskenut eläinlääkintähuoltoa. Praktikkoeläinlääkäreille kuuluvat elintarvikevalvonnasta riistan lihan tarkastukset ja teurastettavien eläinten elävänä tarkastukset tiloilla.
Terveystarkastajan tehtävien hoitoon oli vuonna 2009 käytettävissä kahden henkilön työpanos, ja tästä vain osa on käytettävissä elintarvikevalvontaan. Terveysvalvonnan johtaja valvoo pääsääntöisesti eläimistä saatavia elintarvikkeita käsitteleviä laitoksia. Elintarvikevalvontaan käytettiin vuonna 2009 kaikkiaan n. 205 htpv, josta terveystarkastajat n. 125 htpv, terveysvalvonnan johtaja n. 70 htpv ja praktikkoeläinlääkärit n. 10 htpv. Koulutuksiin osallistuttiin laajasti.
Elintarvikevalvonnasta on saatu tuloja koko alueella valvonnasta 26 355 € ja hyväksymispäätöksistä 2025 €. Tulot eivät ole kohdentuneet ympäristöterveydenhuollon yksikön käyttöön.
Aluehallintovirastoon toimitettavat elintarvikevalvonnan suoritteiden tiedonkeruu -lomakkeet ovat nähtävillä kokouksessa.
Terveysosaston osastopäällikkö esittää
Peruspalvelulautakunta toteaa, että Lapinlahden kunnan elintarvikevalvonta on vuonna 2009 toteutunut melko hyvin ja suunnitelman mukaisesti. Elintarvikevalvonnan suunnitelman toteutumisen seurantaa ja raportointia tulee pyrkiä tarkentamaan niin, että se huomioidaan laajemman ympäristöterveydenhuollon yhteistoiminta-alueen muodostamisen yhteydessä tehtävän suunnitelmien yhtenäistämisen osana.
Päätös
Päätösesitys hyväksyttiin.