Kivinavetan kesänäyttelyn avajaiset 16.6. klo 18.00
Julkaistu 11.6.2025 Muokattu 11.6.2025
Pappilan Kivinavetan kesän 2025 näyttely avataan maanantaina 16.6. klo 18.00. Lapinlahden kunta toivottaa kaikki kuntalaiset ja mökkiläiset tervetulleeksi näyttelyn avajaisiin!
Pohjois-Savon Kuvataideseurat on rakentanut jälleen upean, värikkään ja elämyksellisen näyttelyn, joka jakautuu kahteen kerrokseen. Näyttelyssä nähdään sekä kollektiivinen yhteisnäyttely että myös kaksi yksityisnäyttelyä. Olavi Fellmanin näyttelyssä tarkastellaan ilmastoaiheita kuvataiteen keinoin, ja Johanna "Jupu" Kallion Metsän pohja -veistosnäyttely tuo esille mielikuvitukselliset metsän pohjassa piileskelevät hahmot.
PoSaKu:n puheenjohtaja Kusti Tasken luonnehtii näyttelyä sanoin: "Näyttely on hienoimpia taidekokemuksia Itä-Suomen tarjonnasta tänä kesänä". Valtakunnallisesti harvassa paikassa nähdään näin laajaa näyttelyä eri taiteilijoiden teoksista ja näyttelyn teemattomuus lisää myös osaltaan sen kollektiivisuutta ja läpileikkaavuutta tämän hetken nykytaiteeseen.
Kivinavetan kesänäyttely on avoinna avajaisten jälkeen 17.6.-3.8.2025. Museo on avoinna tiistaista sunnuntaihin klo 12.00-17.00, ja sinne on vapaa pääsy.
Museon tilassa voi tutustua myös Lapinlahti-Seuran pysyvään kotiseutunäyttelyyn.