Vauva- ja taaperopiknik heinäkuussa

Julkaistu 17.6.2026 Muokattu 17.6.2026

 

Lapinlahden kunta järjestää yhteistyössä Lapinlahden–Varpaisjärven seurakunnan kanssa vauvoille ja taaperoille sekä heidän perheilleen suunnatun piknik-tapahtumasarjan heinäkuussa.

Vauva- ja taaperopiknik tarjoaa perheen pienimmille ohjatun taidetuokion sekä mahdollisuuden vapaaseen leikkiin ja yhdessäoloon. Tapahtumat ovat suunnattu erityisesti vauvoille ja taaperoille perheineen.

Kerhon ohjaajana toimii Lapinlahden kunnan kulttuuri- ja viestintäkoordinaattori Fanniina Tuomola, joka on koulutukseltaan myös teatteri-ilmaisun ohjaaja (AMK) ja jolla on pitkä työkokemus lasten taide- ja kulttuuriohjaajana.

Piknikit järjestetään tiistaisin 7.–28.7. klo 9.30–11.30. Tapahtumapaikkana toimii seurakuntatalon kerhotila tai seurakuntatalon piha sään salliessa. Osallistujia pyydetään ottamaan omat eväät mukaan. Järjestäjän puolesta on tarjolla kevyt kahvitarjoilu.

Piknik-päivät:

7.7. klo 9.30-11.30

14.7. klo 9.30-11.30

21.7. klo 9.30-11.30

28.7. klo 9.30-11.30

 

 

Tapahtuma on perheille yhteinen hetki, ja vastuu lapsista on aina mukana olevilla aikuisilla.

 

Tervetuloa viettämään kesäisiä hetkiä yhdessä!

 

Lisätietoja ja toiveet taidetuokioiden sisällöistä:

Kulttuuri- ja viestintäkoordinaattori
Fanniina Tuomola
040 488 3012
fanniina.tuomola@lapinlahti.fi

 

Jaa sivu: